Πρόκριση – θρίλερ για Μπάγερν, εύκολα η Μπαρτσελόνα

Σε μια επική μάχη με την Γιουβέντους και στα δύο ματς για την φάση των «16», η Μπάγερν πήρε μεγάλη πρόκριση στην παράταση με 4-2. Εύκολα η Μπαρτσελόνα και στα δύο παιχνίδια με την Άρσεναλ.

Τα «είδε όλα» η Μπάγερν στο εντός έδρας ματς με την Γιουβέντους, καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Γιουβέντους και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα, ήταν εκτός συνέχειας. Ο Κουαρδάδο και ο Πογκμπά τα γκολ της «Κυρίας». Με επική ανατροπή όμως, κατάφερε να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Champions League. Ο Λεβαντόφσκι μείωσε αρχικά σε 1-2 στο 73′ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Μίλλερ «μίλησε» στο πιο κρίσιμο σημείο και με κεφαλιά στο 91′ έκανε το 2-2, σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία και έφτασαν στο 4-2. Το καλύτερο ματς της σεζόν μέχρι στιγμής.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 την Άρσεναλ και σε συνδυασμό με το 0-2 της πρώτης αναμέτρησης, έφτασε σε μια άνετη πρόκριση. Το 1-0 έγινε από τον Νεϊμάρ στιο 18′, αλλά η Άρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 51΄με τον νεαρό Ελνένι. Οι Καταλανοί κάπου εκεί κατάλαβαν οτι πρέπει να «καθαρίσουν» και ο Σουάρες έκανε το 2-1 με εντυπωσιακό γυριστό σουτ. Ο Μέσι δεν γινόταν να μην σκοράρει και το κατάφερε στο 88′.