Κατέκτησε εύκολα το Indian Wells ο Τζόκοβιτς

Για τρίτη σερί χρονιά, ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε στο τουρνουά indian Wells της Masters Series, αποδεικνύοντας ξανά ότι αυτή την στιγμή είναι ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο. Ο Νόλε δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τον αντίπαλό του και επικράτησε σε μόλις 1 ώρα και 17 λεπτά του Μίλος Ράονιτς στον τελικό.

Ο Σέρβος πήρε το πρώτο σετ με 6-2 γκέιμ, για να είναι καταιγιστικός στο δεύτερο, κάνοντάς το δικό του με 6-0. Έτσι, λοιπόν, χωρίς ιδρώτα έφτασε στο πέμπτο τρόπαιό του στην συγκεκριμένη διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Ρότζερ Φέντερερ που έχει τέσσερα και ισοφάρισε τον Ραφαέλ Ναδάλ στους 27 Masters τίτλους.

Επίσης, ο Νο1 στην ATP, Τζόκοβιτς, κατέκτησε τον τρίτο του φετινό τίτλο, μετά το Qatar Open και το Australian Open, καθώς και τον 62o στην καριέρα του, ισοφαρίζοντας το ένατο καλύτερο ρεκόρ στην Open era, του Γκιγιέρμο Βίλας.